Kaj so hemoroidi?
Zunanji in notranji Hemoroidi so bolezen ven analnega pleksusa. Najpogosteje se pojavljajo pri ljudeh, starih med 25 in 50 let. Pogostost te bolezni je dva na tisoč ljudi. Hemoroidi so gobaste blazinice, ki so napolnjene s krvjo, ki skupaj z notranjim sfinkerjem nežno zapirajo analno odprtino in se nahajajo na globini 4-5 cm. Hemoroidi so lahko zunanji in notranji.
Opis bolezni hemoroidov
Hemoroidi nastajajo zaradi strjevanja krvi v majhnih površinskih venah pod kožo v bližini anusa, kaj povzroča nastanek izrastkov na robu anusa, ki so lahko velikosti od zrna pšenice do srednje velikega oreha
Zaradi teh izrastkov je koža napeta, kar povzroča bolečine, pogosto so modre barve, lahko tudi spontano počijo, kar vodi do večje ali manjše krvavitve. Ponavadi se pojavijo nenadoma, skoraj čez noč.
Hemoroide lahko povzroči opstipacija, nosečnost, dolgotrajno sedenje ali abdominalni napor, pretiravanje v hrani in alkoholu, preveč začinjena (pikantna) hrana, ponavljajoče se nosečnosti, športi ki travmatizirajo analno regijo (kolesarjenje, motociklicizam, jahanje), analne okužbe. V hujših primerih je potreben kirurški poseg (laserska koagulacija hemoroidov). Ta problem je, običajno mogoče obdržati pod nadzorom, z ustrezno prehrano in dodatki.
Simptomi nastanka hemoroidov
Hemoroidi ponavadi niso nevarni in ne ogrožajo človekovega življenja. Ponavadi simptomi izginejo v nekaj dneh. Nekateri ljudje, ki imajo hemoroide nimajo simptomov. Glavni simptomi hemoroidov so:
- Krvavitev (sveža kri na blatu ali WC školjki)
- Sledovi krvi na toaletnem papirju
- Povečano vlaženje anusa
- Umazano" spodje perilo
- Občutek pritiska na anus
- Srbenje
- Boleča oteklina in boleče zatrdline okoli anusa, nastale iz strjene krvi. Celotno območje je občutljivo, boleče in srbi..
Ti simptomi so lahko posledica drugih bolezni, kot so vnetja sluznice debelega črevesa, ali tumorskega procesa. Ravno zaradi tega je vsekakor potreben pregled zdravnika, saj je to edini način, da se natančno ugotovi vzrok omenjenih težav.
Terapija in zdravljenje hemoroidov:
- Blage primere hemoroidov lahko zdravimo z uživanjem večjih količin tekočine, prehrano z veliko vlaken in ohranjanje rednega pražnjenja črev in higiene. Koristne so tople kopeli ali uporaba kopeli večkrat na dan, s čisto, toplo vodo. So zelo koristni tudi obkladki kamiličnega čaja.
- Staroplaninsko mazilo uspešno odpravlja težave ki jih provzročajo hemoroidi. Mazilo ima antiflamatoren, antiseptični in močen analgetični učinek. Ni kontraindikacij.
Terapija s Staroplaninskim mazilom se izvaja na naslednji način:
- Nanesite mazilo trikrat dnevno na prizadeto mesto. Pred spanjem obvezno
- Trajanje tretmana je najmanj deset dni.
- V tem času ni potrebna dieta, vendar je priporočljivo, da se izogibate uporabi alkohola, pikantne in začinjene hrane in kave.
- Če je prisotna krvavitev, lahko povečate število premazov
- Bodite pozorni na higieno. Pozabite na uporabo toaletnega papirja med terapijo.
Več o tretmaju lahko preberete tukaj!